top of page

Bismillâhi'r-Rahmâni'r-Rahîm / بِسْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم

MÂ ŞÂALLÂHU LÂ KUVVETEİLLÂBİLLÂH

a7ad1774-ad75-4eec-abf6-84fa80fce476-.jp

Şeyh Muhammed Mehmet ADİL Hazretleri 30 Haziran 1957 tarihinde Şam’da doğdu. Sultanul Evliya Şeyh Muhammed Nazım ADİL Kıbrısi (k.s.) Hazretleri ile Hace Emine ADİL Sultan Hanımefendi’nin büyük oğludur.


Babası ve Mürşidi Şeyh Muhammed Nazım ADİL Kıbrısi Hazretleri soyu Kadiri tarikatı kurucusu Abdülkadir Geylani Hazretlerine, büyük babaannesi tarafından ise Mevlevi tarikatı kurucusu Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerine dayanır. Baba tarafından dedelerinin soyu Peygamber (s.a.v) ailesine kadar uzanır.

Annesi Hace Emine Sultan, komünizm ülkelerinde başlatılan din karşıtı politikalar nedeniyle Türkiye üzerinden göç ederek Suriye’nin baş şehri Şam’a yerleşen Tatar bir ailenin kızıdır. Aslen bugün Rusya Federasyonu içerisinde özerk bir cumhuriyet olan Tataristan’ın Orenburg Bakey kasabasındandır.

Şeyh Muhammed Mehmet Adil Hazretleri çocukluk ve gençlik çağını Suriye’de Şeyh Abdullah Dağıstanî Hazretleri, aynı zamanda babası ve mürşidi olan Şeyh Muhammed Nazım ADİL Kıbrısî (k.s.) Hazretlerinin yanında Nakşibendi tarikatının terbiyesi ve disiplini  altında yetişmiştir.İslami ilimlerdeki medrese eğitimini ise Suriye`nin başşehri Şam’da bulunan ehlisünnet âlimlerinden almıştır.


 

Şeyh Muhammed Nazım ADİL Kıbrısi (k.s.) Hazretleri kendisinden sonraki kişinin yani halifesinin Şeyh Muhammed Mehmet ADİL Hazretleri olduğunu vefat etmeden önce ilanen beyan etmiştir. Şeyh Muhammed Nazım ADİL Kıbrısi Hazretleri (k.s.) 7 Mayıs 2014’te Darı bekaya irtihal etmesiyle Nakşibendi tarikatının altın silsilesinin 41. Şeyhi olarak emaneti devralmıştır.


 

Şeyh Muhammed Mehmet ADİL Hazretleri vaktinin çoğunu dünyanın farklı ülkelerine seyahat ederek İ’LÂ-YI Kelimetullahı  yani İslam dinini yaymak amacıyla dünyayı seyri sefer etmektedir.


 

Şeyh Muhammed Mehmet ADİL Hazretleri İstanbul Beykoz İlçesi Akbaba köyünde ikamet etmekte olup burada bulunduğu sürece dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerini ağırlamaktadır. Kendisini ziyarete gelen küçük büyük misafirleriyle tek tek ilgilenip onlara karşı nasihat ve sohbetlerde bulunmaktadır.

bottom of page